Skip to content

1165 Aster DriveToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 23, 1999

Property Information

Block572.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,700
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
29%
Improvement Value:$380,800
71%
Total Assessment$532,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708+5.3%
2024$9,223+12.1%
2023$8,231+0.4%
2022$8,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5724, Page 325

Property Sale

Sale
$231,200
DeedBook 5331, Page 632

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5067, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1990