Skip to content

1165 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1996
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 6, 2003

Property Information

Block572.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,995
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
35%
Improvement Value:$287,800
65%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,482+4.7%
2021$7,146+1.1%
2020$7,072+0.7%
2019$7,022+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 11612, Page 767

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5559, Page 193

Property Sale

Sale
$168,400
DeedBook 5394, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1996