Skip to content

1153 Aster DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block572.02
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,000
31%
Improvement Value:$326,000
69%
Total Assessment$473,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+5.3%
2024$8,188+13.6%
2023$7,209+0.4%
2022$7,177+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft1,996DeedBook 20209, Page 1332Recorded11/26/2025

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 5331, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1995