Skip to content

168 Mistletoe CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Sep 25, 2017

Property Information

Block572.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,264
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
27%
Improvement Value:$420,300
73%
Total Assessment$579,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,555+5.3%
2024$10,028+9.2%
2023$9,185+0.4%
2022$9,145+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 16890, Page 1696Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 16234, Page 17Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$224,400
DeedBook 5275, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1995