Skip to content

164 Mistletoe CourtToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2022

Property Information

Block572.02
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,652
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
29%
Improvement Value:$421,200
71%
Total Assessment$595,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,845+5.3%
2024$10,303+11.7%
2023$9,228+0.4%
2022$9,187+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 14381, Page 777

Property Sale

Sale
$225,234
DeedBook 5089, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1993