Skip to content

1139 Aster DriveToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 24, 2009

Property Information

Block572.02
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,704
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
29%
Improvement Value:$379,900
71%
Total Assessment$534,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,746+5.3%
2024$9,259+6.6%
2023$8,683+0.4%
2022$8,645+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 14408, Page 1251

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 5149, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1994