Skip to content

174 Iris CourtToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block572.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,860
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
27%
Improvement Value:$430,300
73%
Total Assessment$592,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,792+5.3%
2024$10,253+11.1%
2023$9,230+0.4%
2022$9,189+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,860DeedBook 18425, Page 1509Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 5170, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1994