Skip to content

1119 Aster DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block572.02
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,850
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,000
28%
Improvement Value:$418,200
72%
Total Assessment$579,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,553+5.3%
2024$10,026+4.3%
2023$9,615+0.4%
2022$9,572+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft2,850DeedBook 20022, Page 1236Recorded5/27/2025

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 10172, Page 1926

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5450, Page 58

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5214, Page 78

Property Sale

Sale
$224,826
DeedBook 5050, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1993