Skip to content

156 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2017

Property Information

Block572.02
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,995
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
33%
Improvement Value:$304,800
67%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,286+5.3%
2024$7,873+8.3%
2023$7,267+0.4%
2022$7,235+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5293, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1995