Skip to content

116 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block572.02
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,280
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
28%
Improvement Value:$424,100
72%
Total Assessment$589,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+5.3%
2024$10,197+4.1%
2023$9,795+0.4%
2022$9,752+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 5252, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1995