Skip to content

72 Whilshire LaneToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Feb 5, 2010

Property Information

Block572
Lot11
QualifierC0154
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,684
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
47%
Improvement Value:$185,700
53%
Total Assessment$350,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,390+5.3%
2024$6,071+14.8%
2023$5,288+0.4%
2022$5,265+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14531, Page 1044

Property Built

Built

Year Built: 1987