Skip to content

428 Burntwood TrailToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Dec 11, 2012

Property Information

Block572
Lot1
QualifierC0415
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,532
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$129,700
49%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,823+5.3%
2024$4,582+0.7%
2023$4,549+0.4%
2022$4,529+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 15394, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1985