Skip to content

1008 Burntwood TrailToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 13, 2023

Property Information

Block572
Lot1
QualifierC1051
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,556
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$143,200
51%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,069+11.0%
2024$4,566+5.2%
2023$4,339+0.5%
2022$4,319+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,556DeedBook 19334, Page 1051Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$306,000
DeedBook 13082, Page 1047

Property Built

Built

Year Built: 1985