Skip to content

1114 Meadowbrook CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jul 15, 2019

Property Information

Block572
Lot1
QualifierC1154
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
52%
Improvement Value:$124,600
48%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,730+5.3%
2024$4,494+5.1%
2023$4,277+0.4%
2022$4,258+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 17541, Page 1803

Property Built

Built

Year Built: 1985