Skip to content

120 Lilac DriveToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block572
Lot6.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,264
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
27%
Improvement Value:$425,800
73%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,564+5.3%
2024$10,036-12.2%
2023$11,428+0.4%
2022$11,378+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft3,264DeedBook 16745, Page 1696Recorded5/24/2017

Property Sale

Sale
$218,900
DeedBook 5234, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1994