Skip to content

124 Lilac DriveToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Oct 22, 1997

Property Information

Block572
Lot6.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,700
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
26%
Improvement Value:$429,900
74%
Total Assessment$580,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,584+5.3%
2024$10,055+8.4%
2023$9,275+0.4%
2022$9,234+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 5517, Page 936

Property Sale

Sale
$216,600
DeedBook 5229, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1994