Skip to content

140 Lilac DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block572
Lot6.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,712
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
28%
Improvement Value:$388,000
72%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821+5.3%
2024$9,330+8.8%
2023$8,573+0.4%
2022$8,535+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,712DeedBook 17674, Page 141Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5576, Page 205

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5126, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1993