Skip to content

152 Lilac DriveToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 10, 2014

Property Information

Block572
Lot6.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,704
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
27%
Improvement Value:$409,700
73%
Total Assessment$559,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+5.3%
2024$9,688+9.6%
2023$8,843+0.4%
2022$8,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,704DeedBook 15895, Page 75Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 14761, Page 1349

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5111, Page 862

Property Built

Built

Year Built: 1993