Skip to content

53 Violet CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC0503
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
49%
Improvement Value:$154,400
51%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,546+5.3%
2024$5,269-2.8%
2023$5,423+0.4%
2022$5,399+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,740DeedBook 19873, Page 629Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,471DeedBook 18402, Page 1510Recorded4/5/2021

Property Sale

Sale
$304,900
DeedBook 13572, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1990