Skip to content

63 Violet CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC0603
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,471
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
53%
Improvement Value:$133,700
47%
Total Assessment$283,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,169+5.3%
2024$4,911-12.4%
2023$5,608+0.4%
2022$5,583+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990