Skip to content

162 Impatiens CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC1602
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F2G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,866
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
50%
Improvement Value:$149,700
50%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+5.3%
2024$5,188-9.3%
2023$5,720+0.4%
2022$5,695+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 18122, Page 236Recorded10/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1990