Skip to content

232 Azalea CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$464,999
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC2302
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,846
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
49%
Improvement Value:$158,800
51%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,626+5.3%
2024$5,345-4.5%
2023$5,598+0.4%
2022$5,573+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$464,999
Sq Ft1,846DeedBook 20001, Page 516Recorded5/5/2025

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,742DeedBook 18544, Page 1430Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$284,500
DeedBook 17292, Page 1377

Property Built

Built

Year Built: 1990