Skip to content

356 Mimosa CourtToms River, NJ 08753

Built 1990

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block572
Lot6.14
QualifierC3506
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,850
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
44%
Improvement Value:$192,200
56%
Total Assessment$342,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,235+5.3%
2024$5,923+4.5%
2023$5,670+0.4%
2022$5,645+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,850DeedBook 19606, Page 700Recorded2/14/2024

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 15511, Page 1278

Property Built

Built

Year Built: 1990