Skip to content

219 Oak AvenueToms River, NJ 08753

Built 1941

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block574
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page6701

Building Details

Building Class20
Description1F
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage1,074
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
36%
Improvement Value:$289,400
64%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,243+5.3%
2024$7,831+84.3%
2023$4,249+0.4%
2022$4,230+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
Sq Ft1,074DeedBook 19724, Page 809Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12511, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1941