Skip to content

Ocean County Mall(Block 578 Lot 3.02)Toms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Date
Jun 26, 1999

Property Information

Block578
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class10
Description2CB
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage9,874
Acreage15.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,102,000
58%
Improvement Value:$6,568,800
42%
Total Assessment$15,670,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$285,365+5.2%
2024$271,262-9.8%
2023$300,600+0.4%
2022$299,280-23.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5717, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$687,256
DeedBook NaN, Page NaN