Skip to content

101 Doe RoadToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 10, 2008

Property Information

Block579.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,436
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
37%
Improvement Value:$276,400
63%
Total Assessment$440,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,020+5.2%
2024$7,623+14.6%
2023$6,653+0.4%
2022$6,624+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14128, Page 488

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5659, Page 464

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974