Skip to content

1129 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block579.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,324
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
33%
Improvement Value:$301,300
67%
Total Assessment$449,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182+5.2%
2024$7,777+5.0%
2023$7,405+0.4%
2022$7,372+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$334,500

From:

To:

Sq Ft2,215DeedBook 16596, Page 110Recorded12/9/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 14478, Page 1002

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 11693, Page 426

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3571, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1976