Skip to content

511 Oakview DriveToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$485,600
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block579.01
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,154
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
36%
Improvement Value:$263,100
64%
Total Assessment$411,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,486+5.2%
2024$7,116+30.4%
2023$5,456+0.4%
2022$5,432+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,600
Sq Ft2,154DeedBook 18721, Page 852Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 10620, Page 467

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4837, Page 897

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4446, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1976