Skip to content

109 Mapletree RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
May 26, 1988

Property Information

Block579
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,154
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
53%
Improvement Value:$176,800
47%
Total Assessment$372,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+5.2%
2024$6,453+1.8%
2023$6,338+0.4%
2022$6,310+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4671, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1973