Skip to content

102 Chestnut StreetToms River, NJ 08753

Built 1918

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
May 7, 2018

Property Information

Block579
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,974
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
44%
Improvement Value:$206,500
56%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,674+5.2%
2024$6,344+3.7%
2023$6,120+0.4%
2022$6,093+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 17114, Page 897Recorded5/14/2018

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 14420, Page 828

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5401, Page 437

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4754, Page 153

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4332, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1918