Skip to content

2 Barnes Lane - CedarsToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block580
Lot4
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF8
Sq Footage1,336
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
55%
Improvement Value:$99,500
45%
Total Assessment$219,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,997+5.2%
2024$3,800-3.2%
2023$3,925+0.4%
2022$3,908+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 17583, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1977