Skip to content

220 Genoa AvenueToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$352,500
Last Sale Date
Feb 26, 2018

Property Information

Block581
Lot630.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,017
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
40%
Improvement Value:$260,800
60%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,918+5.2%
2024$7,526+8.3%
2023$6,949+0.4%
2022$6,918+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$352,500

From:

To:

Sq Ft2,017DeedBook 17070, Page 360Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$422,500
DeedBook 12700, Page 756

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 11506, Page 948

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5184, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1994