Skip to content

216 Genoa AvenueToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$175,200
Last Sale Date
Dec 30, 1994

Property Information

Block581
Lot630.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,037
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
42%
Improvement Value:$247,300
58%
Total Assessment$428,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+5.2%
2024$7,414+4.7%
2023$7,079+0.4%
2022$7,048+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,200
DeedBook 5233, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1994