Skip to content

1145 Citta CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block581
Lot630.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,042
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
38%
Improvement Value:$288,200
62%
Total Assessment$462,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,417+5.2%
2024$8,001+4.2%
2023$7,675+0.4%
2022$7,642+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,042DeedBook 19254, Page 1696Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$319,900
DeedBook 10464, Page 1606

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5324, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1995