Skip to content

1149 Citta CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$407,500
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block581
Lot630.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,766
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
37%
Improvement Value:$292,900
63%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+5.2%
2024$8,030+16.3%
2023$6,904+0.4%
2022$6,873+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$407,500
DeedBook 12375, Page 218

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5505, Page 772

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5296, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1995