Skip to content

206 Genoa AvenueToms River, NJ 08753

Built 1994
Other Exempt

Last Sale Price
$165,800
Last Sale Date
Jun 30, 1994

Property Information

Block581
Lot630.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,984
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
38%
Improvement Value:$278,900
62%
Total Assessment$450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,720+2.7%
2018$6,544+3.9%
2017$6,296+5.0%
2016$5,994+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,800
DeedBook 5177, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1994