Skip to content

1120 Citta StreetToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block585
Lot310.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,384
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
31%
Improvement Value:$331,500
69%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,768+5.2%
2024$8,335-4.3%
2023$8,707+0.4%
2022$8,669+4.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 16763, Page 1814Recorded6/9/2017

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 13437, Page 1254

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5453, Page 967

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5358, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1996