Skip to content

1120 Di Salvo StreetToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block588
Lot140.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,750
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
29%
Improvement Value:$398,300
71%
Total Assessment$562,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,239+5.2%
2024$9,733+7.9%
2023$9,018+0.4%
2022$8,978+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5635, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1976