Skip to content

1117 Di Salvo StreetToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block589
Lot100.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,848
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
38%
Improvement Value:$237,100
62%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976+5.2%
2024$6,631+6.8%
2023$6,210+0.4%
2022$6,183+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000
Sq Ft1,848DeedBook 17852, Page 119

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 10700, Page 1673

Property Built

Built

Year Built: 1976