Skip to content

1113 Di Salvo StreetToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Feb 3, 2004

Property Information

Block589
Lot100.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,618
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
48%
Improvement Value:$161,300
52%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,596+5.2%
2024$5,319+4.7%
2023$5,080+0.4%
2022$5,058+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 11929, Page 278

Property Sale

Sale
$115,600
DeedBook 5000, Page 597

Property Sale

Sale
$168,400
DeedBook 4724, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1976