Skip to content

1112 Iovino StreetToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block589
Lot70.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2242
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,242
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
31%
Improvement Value:$322,800
69%
Total Assessment$470,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,573+5.2%
2024$8,150+7.2%
2023$7,605+0.4%
2022$7,572+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,242DeedBook 17640, Page 1393Recorded10/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018