Skip to content

221 Constitution AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block591.18
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1B1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,038
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
50%
Improvement Value:$145,200
50%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,350+5.2%
2024$5,086+4.7%
2023$4,857+0.4%
2022$4,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,038DeedBook 15841, Page 1299Recorded7/7/2014

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4787, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1960