Skip to content

273 Constitution AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$260,500
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block591.18
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,406
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
41%
Improvement Value:$187,800
59%
Total Assessment$320,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,842+5.2%
2024$5,553+10.0%
2023$5,050+0.4%
2022$5,028+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,500

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 18066, Page 1172Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4835, Page 530

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 4496, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1980