Skip to content

97 Twin Rivers DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block591.19
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,834
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
39%
Improvement Value:$203,200
61%
Total Assessment$334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,086+5.2%
2024$5,785+5.0%
2023$5,511+0.4%
2022$5,487+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,834DeedBook 16074, Page 1388Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 10973, Page 969

Property Sale

Sale
$32,990
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973