Skip to content

100 Eric CourtToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
Jun 10, 2020

Property Information

Block591.19
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,272
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
36%
Improvement Value:$247,800
64%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,044+5.2%
2024$6,696+18.9%
2023$5,631+0.4%
2022$5,607+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$304,000
Sq Ft1,272DeedBook 18191, Page 1943Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 10168, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 2000