Skip to content

1041 Roanoke DriveToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block591.19
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,098
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
31%
Improvement Value:$311,900
69%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,229+5.2%
2024$7,822+17.3%
2023$6,668+0.4%
2022$6,639+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 5745, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1999