Skip to content

116 Walnut StreetToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 7, 2003

Property Information

Block591.19
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,780
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
44%
Improvement Value:$171,400
56%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,561+5.2%
2024$5,286+2.3%
2023$5,168+0.4%
2022$5,145+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 11191, Page 1504

Property Sale

Sale
$32,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973