Skip to content

113 Twin Rivers DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Dec 9, 2016

Property Information

Block591.19
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,613
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
47%
Improvement Value:$171,000
53%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,827+5.2%
2024$5,539+8.8%
2023$5,090+0.4%
2022$5,068+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

Sq Ft1,613DeedBook 16610, Page 1497Recorded12/22/2016

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 15275, Page 193

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4292, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1973