Skip to content

101 Twin Rivers DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$101,000
Last Sale Date
Aug 13, 1993

Property Information

Block591.19
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,760
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
40%
Improvement Value:$192,700
60%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+5.2%
2024$5,603+10.4%
2023$5,075+0.4%
2022$5,053+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5098, Page 184

Property Sale

Sale
$32,490
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973