Skip to content

1054 Savannah CircleToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block591.20
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage988
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
46%
Improvement Value:$152,700
54%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,148+5.2%
2024$4,894+20.8%
2023$4,051+0.4%
2022$4,033+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft988DeedBook 18393, Page 1315Recorded3/30/2021

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 13240, Page 1630

Property Built

Built

Year Built: 1962